نحوه بازیابی کیف پول سخت‌افزاری با عبارت Seed

0
409
کیف-پول-بیت-کوین

تقاضا برای کیف پول سخت‌افزاری بیت کوین با افزایش ارزش و محبوبیت ارز دیجیتال افزایش می‌یابد.  دستگاه‌های مختلفی در بازار وجود دارد که بیت کوین‌ها را به صورت سرد (آفلاین) نگه می‌دارند. با این حال، اگر دستگاه از بین رفته، آسیب دیده و یا به سرقت رفته است، کاربران نیاز به درک چگونگی بازیابی بیت کوین خود دارند.

ما در این مقاله آموزشی می‌خواهیم در مورد بازیابی یک کیف پول سخت‌افزاری با عبارت Seed که در هنگام تنظیم اولیه کیف پول ایجاد شده است صحبت کنیم.

کیف پول سخت‌افزاری خود را گم کرده اید، حال باید چه کنیم؟

کیف پول‌های سخت‌افزاری راهی عالی برای ذخیره امن و ایمن بیت کوین است. دستگاه‌های مختلفی مانندLedger ،Trezor و Keepkey در بازار وجود دارد که می‌توانید از این کیف پول‌ها برای ذخیره رمز ارز استفاده کنید. دستگاه‌ها به عنوان یک لایه اضافی برای محافظت از کلید خصوصی در برابر آسیب‌پذیری‌های آنلاین و خارجی عمل می‌کنند.  با این وجود، کیف پول سخت‌افزاری می‌تواند از دست برود، آسیب ببیند و حتی سرقت شود. درست است که دوست نداریم در مورد این نوع اتفاق‌ها فکر کنیم اما هر زمان ممکن است اتفاق بیفتد.

اگر اتفاقی بیفتد که کیف پول سخت‌افزاری خود را گم کنید، خوشبختانه یک شانس خوب وجود دارد که بتوانید با استفاده از عبارت seed کیف پول، بیت کوین‌های خود را بازیابی کنید.

همه کیف پول‌های سخت‌افزاری تازه خریداری شده مانند کیف پول‌هایElectrum ، Multibit  و Mycelium  می‌توانند بازیابی شوند.

علاوه بر این، روش بازگردانی (restoration) می‌تواند برای کیف پول‌های مختلف گوشی که عبارت seed برای بیت کوین را ارائه می دهند، اعمال شود.

بازیابی یک کیف پول بیت کوین سخت‌افزاری از  Seed

بازیابی کیف پول سخت افزاری

فرض کنید که شما کیف پول سخت‌افزاری خود را گم کرده‌اید، اما عبارت seed پشتیبان خود را برای بازیابی کیف پولتان حفظ کرده اید.

به عنوان مثال، با یک دستگاه Trezor می‌توانید کلید خصوصی خود را به Trezor جدید صادر کنید.

اگر دستگاه جدید از شرکت خریداری کرده‌اید، به رابط آنلاین آنها بروید و دکمه بازیابی را فشار دهید.  

با استفاده از کتاب بازیابی نسخه پشتیبان تعداد کلماتی را که انتخاب کرده‌اید برای عبارت seed خود استفاده کنید. متغییری شامل 12- 18- 24 کلمه را وارد کنید.

پس از وارد کردن کلمات تصادفی از seed خود، رابط دستگاه پین شما را می‌خواهد. اگر کیف پول سخت‌افزاری Keepkey دارید (سایر کیف پول‌های سخت‌افزاری نیز به همین صورت کار می‌کنند)، کلید خصوصی را می‌توانید به Multibit و سایر کیف پول‌ها نیز بازگردانید.

مراحل بازیابی کیف پول:  

  • به این ترتیب مراحل بازیابی با باز کردن Multibit و کلیک کردن روی restore درون رابط رمزعبور، شروع می‌شود.
  • سپس یک لیست ظاهر خواهد شد و کاربر می‌تواند انتخاب کند که چه نوع کیف پول سخت‌افزاری از Multibit  پشتیبانی می‌کند.
  • کلمات seed را به روشی که نوشتید وارد کنید و صبر کنید تا تأیید شود.
  • پس از تأیید رمز عبور، یک صفحه گزارش در پایان نمایش داده می‌شود و دسترسی به بودجه‌تان امکان‌پذیر خواهد شد.
ورود کلمات seed

همین روش را می‌توان در مورد سایر کیف پول‌هایی که عبارت seed را پشتیبانی می کنند، اعمال کرد.

استفاده از کیف پول Mycelium برای بازیابی دستگاه Ledger اساساً همان روش است.

  • کاربران باید نرم افزار جدید Mycelium را نصب کرده و روی ” restore backup” در صفحه شروع کلیک کنند.
  • تمام seedهای Ledger 24 کلمه هستند، و شما باید طی فرایند بازیابی Mycelium هر کلمه را یک بار وارد کنید.
  • پس از اتمام عبارت seed، اکنون می‌توانید هر یک از وجوه ذخیره شده در دستگاه Ledger خود را ارسال کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از seed می‌تواند مانع از دست دادن بیت کوین شما شود. بنابراین  seedها برای تهیه پشتیبان هنگام استفاده از دستگاه‌های کیف پول سخت‌افزاری و حتی انواع دیگر کیف پول‌ها مهم هستند.

تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول

Seedهای نوشته شده به این روش کلید خصوصی شما برای خواندن اطلاعات هستند. کدهای Mnemonic یا عبارات seed Mnemonic برای پشتیبان‌گیری از کلیدهای بیت کوین بسیار مفید هستند. بنابراین باید توجه داشت که نگه داشتن عبارت seed و مخفی کردن آن در یک مکان امن بسیار مهم است و توصیه می‌شود. زیرا افراد زیادی با استفاده از این همین تکنیک بیت کوین خود را بازیابی کرده‌اند.