کیف پول Cryptocurrency چیست؟

0
261
کیف-پول-بیت-کوین

کیف پول cryptocurrency یک کیف پول دیجیتالی ایمن است که برای ذخیره، ارسال و دریافت رمز ارزها مانند بیت کوین استفاده می‌شود. بیشتر رمز ارزها یک کیف پول رسمی دارند.

برخی از کیف پول‌ها برای یک رمز ارز ساخته شده‌اند و برخی دیگر برای بیش از یک رمز ارز مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از کیف پول‌ها را خودتان مدیریت خواهید کرد و برخی دیگر (مانند موارد موجود در صرافی ها) بصورت نیابتی است.

کیف پول رمز ارز چگونه کار می کند؟

کیف پول‌ها نرم افزاری هستند که می‌توانند برای مشاهده مانده‌های رمزنگاری و انجام معاملات استفاده شوند.

کیف پول‌ها در مقایسه با هم کمی متفاوت هستند، اما به طور کلی  هر کیف پول با یک یا چند ارز رمزنگاری کار می کند و قادر به ذخیره یک یا چند “آدرس عمومی” ویژه رمزنگاری خواهد بود.

آدرس‌های عمومی مانند شماره حساب‌های ویژه رمز ارز هستند، از آنها می توان برای دریافت نوع خاصی از رمز ارز استفاده کرد (برای مثال برای دریافت بیت کوین، به یک آدرس بیت کوین نیاز دارید) و می توانید به صورت عمومی به اشتراک بگذارید.

هر آدرس مخصوص کلیه معاملات مربوط به آن آدرس در قسمت blockchain رمز ارزها  است.

یک کیف پول به شما امکان می‌دهد تعادل‌های مرتبط با یک آدرس را مشاهده کنید و تا زمانی که صاحب آدرس باشید می‌توانید وجوه خود را در صفحه اصلی تغییر دهید.

ارائه آدرس شخصی با یک کلید خصوصی (یک کد مخفی مرتبط با یک آدرس عمومی) در کیف پول‌های غیرحضوری انجام می‌شود. در کیف پول‌های نیابتی‌، شخص متولی (شخص ثالثی مانند صرافی ، کارگزار و غیره) کلید را برای شما نگه می‌دارد، و کیف پول آنها فقط شامل رمز ورود به برنامه است.

اساساً یک کیف پول شبیه به پلتفرم حساب بانکی آنلاین است، آدرس مانند شماره حساب می‌باشد و blockchain مانند دفترچه بانک بوده با کیف پول نگهبان و کمی شبیه بانکداری است.

توجه داشته باشید که کلیدهای خصوصی و رمزهای عبور خود را همان‌طور که از نام آن پیداست به اشتراک نگذارید. منتها آدرس عمومی را می توانید به صورت عمومی به اشتراک بگذارید.

رمز ارز یک پروتکل در Blockchain بوده که در کیف پول شما ذخیره نمی‌شود بلکه آن را در یک زنجیره ذخیره می‌کند. کیف پول شما یک نرم‌افزار ساده است که برای تعامل با blockchain طراحی شده است. به عنوان مثال، یک کیف پول بیت کوین با blockchain  Bitcoin در تعامل است و این امکان را برای انتقال Bitcoin می‌دهد تا بین آدرس‌ها توسط صاحبان آن جابجا شود و به کاربران امکان می دهد تعادل‌های مرتبط با یک آدرس را مشاهده کنند.

انواع کیف پول

کیف پول‌ها انواع مختلفی دارد که می‌توانید از آن‌ها بصورت آنلاین، آفلاین، اپلیکیشن موبایل، سخت‌افزار، دسکتاپ و کاغذ استفاده کنید. هر نوع از آن‌ها اشاره به این دارد که کیف پول در چه نوع رسانه‌ای ذخیره می شود، چه کسی کیف پول را کنترل می‌کند ، و آیا داده ها به صورت آنلاین ذخیره می شوند یا خیر.

بعضی از کیف پول‌ها بیش از یک روش دسترسی را ارائه می دهند. به عنوان مثال: کیف پول Bitcoin.com هم یک نسخه کامپیوتری (سیستم عاملی) و هم یک نسخه تلفن همراه است.

همچنین Bitcoin Core یک کیف پول کامپیوتری (سیستم عاملی) مخصوص full node است.

انواع مختلف کیف پول‌های رمزنگاری را به اختصار توضیح خواهیم داد:

  • کیف پول full node: کیف‌پولی که با آن می‌توانید کلیدهای خصوصی خود را کنترل کنید و یک نسخه کامل از blockchain را داشته باشید. در اصل هر سکه از این نوع کیف پول برخوردار است و می‌توان آن را در سایت رسمی GitHub یافت.

GitHub یک شرکت آمریکایی است که از توسعه نرم‌افزار با استفاده از Git پشتیبانی می کند. این شرکت زیرمجموعه مایکروسافت است و کنترل دسترسی و چندین ویژگی دیگر مانند ردیابی اشکال، درخواست ویژگی ها، مدیریت فرآیند و … را برای هر پروژه فراهم می کند.

  • کیف پول نیابتی: برخی از کیف پول‌ها به شما امکان می‌دهند کلیدهای خصوصی خود را کنترل کنید، و با بعضی دیگر مستقیماً نمی‌توانید کلیدهای خود را کنترل کنید. بیشتر این کیف پول‌ها، مبادله‌ای و نگهبان هستند. (شخص ثالثی مانند صرافی ، کارگزار و غیره) 
  • کیف پول کامپیوتری (سیستم عاملی): رایج ترین نوع کیف پول است و به طور معمول برنامه‌ای است که مستقیماً به مشتری رمز ارز متصل می‌شود.
  • Mobile Wallet: کیف پولی است که از طریق برنامه تلفن‌های هوشمند اجرا می‌شود.
  • کیف پول آنلاین: یک کیف مبتنی بر وب است. بطوری‌که داده‌ها روی یک سرور واقعی یا مجازی میزبان می‌شوند. برخی از کیف پول‌های آنلاین کیف پول‌های ترکیبی هستند که امکان رمزگذاری داده‌های خصوصی را قبل از ارسال به سرور آنلاین فراهم می‌کنند.
  • Wallet Hardware: سخت‌افزار اختصاصی که بطور خاص برای نگه داشتن cryptocurrency و ایمن نگه‌داشتن آن ساخته شده است. که شامل دستگاه‌های USB است. این دستگاه‌ها می‌توانند به صورت آنلاین و برای انجام معاملات و دریافت داده و به صورت آفلاین برای حمل و نقل و امنیت استفاده شوند.
  • کیف پول کاغذی: می‌توانید یک کد QR را برای یک کلید عمومی و خصوصی چاپ کنید. این امر به شما امکان می‌دهد با استفاده از یک کیف پول کاغذی رمز ارز را ارسال و دریافت کنید. با استفاده از این گزینه می‌توانید از یک کیف پول کاغذی استفاده کرده و از ذخیره اطلاعات دیجیتالی ارز خود جلوگیری کنید.
  • سکه اختصاصی (Coin-specific): کیف پولی است که فقط با یک سکه (رمز ارز) خاص کار می‌کند.
  • شبکه اختصاصی (Network-specific): کیف پولی است که می‌تواند چندین توکن را در یک شبکه واحد نگه دارد.
  • جهانی / چند دارایی / چند سکه (Universal / multi-asset / multi-coin): کیف پولی است که می‌تواند آدرس‌های چندین رمز ارز را نگه دارد.

نکته: هیچ کیف پول واحدی وجود ندارد که همه رمز ارزها را ذخیره کند. بنابراین باید بفهمید که کدام کیف پول را بر اساس کدام رمز ارز مورد نظر برای سرمایه‌گذاری باید استفاده کنید (یا برعکس).