توکن TRC20 چیست؟

0
742
توکن-TRC20-TRC10

توکن TRC20 یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) استاندارد روی Tron blockchain است. استاندارد TRC20 زمانی‌که با استاندارد TRC10 مقایسه می‌شود برای سفارشی شدن بیشتر آن اجازه می‌دهد. که با استاندارد توکن TRC20 قابل مقایسه است و ضمناً با قراردادهای هوشمند (Smart Contract) اتریوم کاملاً سازگار است.

قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟

قرارداد هوشمند، نوعی نرم افزار رایانه‌ای است که به عنوان یک قرارداد خودکار طراحی شده است. به این معنی که پس از برطرف شدن شرایط از پیش تعیین شده، اقدام خاصی را انجام می‌دهد. برای مثال، قراردادهای هوشمند می‌توانند به عنوان توافقنامه‌های دیجیتالی که مبادله ارزهای رمزپایه (یا هر دارایی دیجیتالی) را بین دو طرف ایجاد می‌کنند، مورد استفاده قرار گیرند. پس از تعیین شرایط توافق نامه، قرارداد هوشمند آنها را تأیید می کند و دارایی ها مطابق آن توزیع می‌شود.

به عبارت دیگر، قراردادهای هوشمند اساساً خطوطی از کدها هستند که پس از تحقق شرایط خاص، عملکرد خاصی را انجام می دهند. این کد معمولاً از عبارتهای “اگر … پس از آن …” پیروی می‌کند که باعث ایجاد اقدامات از پیش تعیین شده و پیش‌بینی شده می‌شوند.

به عنوان مثال، یک فروشگاه اینترنتی می‌تواند یک قرارداد هوشمند را اجرا کند که تضمین می‌کند در صورت دریافت وجه، محصولات تحویل شوند و باعث می‌شود کل فرآیند کارآمدتر باشد و کمتر در معرض خطای انسانی قرار گیرد.

اگرچه قراردادهای هوشمند در زمینه blockchain و cryptocur رایج شد، اما این مفهوم اولین بار در سال 1994، سالها قبل از ایجاد بیت کوین توسط رمزنگار (متخصص رمز ارز) آمریکایی نیک زابو توصیف شد.

قراردادهای هوشمند نقش مهمی در فضای بلاکچین و بازارهای رمزنگاری، به ویژه در رابطه با Tokenهای ERC-20 دارند، که یک کلاس از Token های ایجاد شده در شبکه Ethereum هستند و از استاندارد ERC-20 پیروی می‌کنند. این Tokenها اغلب از طریق رویدادهای اولیه ارائه سکه (ICO) توزیع می‌شوند.

استفاده از قراردادهای هوشمند امکان مبادله مقرون به صرفه در هنگام فروش را فراهم می کند. استفاده از آنها همچنین می‌تواند پردازش پرداخت را برای برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) یا مبادلات غیر متمرکز (DEX) تسهیل کند.

قراردادهای هوشمند برای صنعت خدمات مالی مناسب هستند. به عنوان مثال، ممکن است از این فناوری برای خودکارسازی ترخیص و تسویه حساب معاملات، پرداخت کوپن اوراق بهادار یا حتی محاسبه و پرداخت مطالبات بیمه استفاده شود.

با وجود کاربردهای بارز آنها در امور مالی، قراردادهای هوشمند به اندازه کافی متناسب با هر صنعتی که در آن بودجه، دارایی‌های دیجیتال یا هر نوع اطلاعات دیجیتالی که باید بین طرفین منتقل شوند، کاربرد دارند. به عنوان مثال صنعت لیزینگ تجهیزات، استفاده گسترده ای از این قراردادها در دنیای واقعی انجام داده است تا توافق نامه های اجاره را کارآمدتر کند.

در بخش مراقبت‌های بهداشتی، این فناوری به عنوان یک اقدام متقابل در برابر دستکاری داده‌ها در کارآزمایی‌های بالینی مورد بررسی قرار می‌گیرد. از قراردادهای هوشمند حتی می‌توان برای ایجاد توافقنامه‌های مالکیت معنوی با ایجاد سابقه قطعی از حقوق مالکیت مشترک و تخصیص کلیه حق امتیاز و درآمد حاصل از قطعات مالکیت معنوی استفاده کرد.

نشانه های TRC10 و TRC20 چیست؟

(TRX) Tron یک پلتفرم blockchain برای برنامه های غیر متمرکز (DApps) است.

Tron، مانند سایر پلتفرم‌های blockchain مانند Ethereum، به کاربران امکان می‌دهد تا Tokenهایی را در blockchain خود ایجاد یا منتشر کنند. این Tokenها می‌توانند به عنوان ارز DApp یا برای هر مقصودی که صادرکنندگان Token در نظر دارند، استفاده شوند.

با این حال، به جای ERC20، یک نوع محبوب از TokenهایEthereum ، Tron است که دارای علائم TRC10 و TRC20 می باشد.  

توکن های TRC10:

توکن های TRC10 از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی Tron، هنگامی که از Ethereum به blockchain خود منتقل شد، در دسترس هستند.

بسیاری از نشانه‌های مبتنی بر Tron که می‌بینید نشانه‌های TRC10 هستند. دلیل این امر ایجاد بسیار آسان آنها است.

حتی اگر هیچ دانش برنامه‌نویسی ندارید، می‌توانید یک علامت TRC10 را در چند مرحله ساده ایجاد کنید:

  1. 1024 TRX را ایجاد کنید.
  2. به Tronscan.org بروید (یک جستجوگر  blockchain Tron، که می‌توانید معاملات Tron و موارد دیگر را ببینید).
  3. یک کیف پول ایجاد کنید (به قسمت بالای سمت راست صفحه بروید و روی ورود به سیستم – وارد کردن یک کیف پول – ایجاد کیف پول کلیک کنید).
  4. 1024 TRX را به کیف پول Tronscan خود ارسال کنید
  5. برای ایجاد Tokenهای TRC10 به صفحه Tronscan بروید و موارد مورد نیاز را پر کنید (نام توکن، اختصار توکن، تهیه کامل، معرفی کوتاه، وب سایت رسمی، انتشار نرخ ارز در TRX به عنوان مثال 1 رمز TRC10 = 1 TRX).

سهولت در صدور نشانه TRC10 باعث می شود TRC10 راهی عالی برای تیم‌ها باشد تا بدون هزینه‌های زیاد برای توسعه، به پروژه خود علاقه‌مند شوند.

با این حال، این بدان معنی نیست که TRC10 نمی‌تواند در شرایط دنیای واقعی مورد استفاده قرار گیرد.

TRC10 در حال حاضر در پروژه‌های با مشخصات بالا مانند (BitTorrent Token (BTT مورد استفاده قرار گرفته است، که بارگیری سریعتر در BitTorrent، بزرگترین پروتکل غیرمتمرکز اشتراک فایل با بیش از 100 میلیون کاربر را امکان پذیر می‌کند.

توکن های TRC20:

TRC20 به Tokenهای مبتنی بر Tron عملکرد بیشتری می‌دهد، زیرا از Tokenهای TRC20 در قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. به عنوان مثال، یک پروژه مبتنی بر Tron ممکن است به طور خودکار بسیاری از Tokenهای TRC20 خود را با برنامه‌نویسی در قرارداد هوشمند، به خریداران اولیه صادر کند.

با این حال، با اضافه شدن این قابلیت و امکان سفارشی‌سازی پیچیدگی بیشتری پیدا می‌کند. بنابراین ، Tokenهای TRC10 در حال حاضر گسترده‌تر است.

همچنین، استاندارد توکن TRC20 با استاندارد توکن ERC20 اتریوم کاملاً سازگار است. این بدان معنی است که نشانه‌های TRC20 را می‌توان در قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم استفاده کرد و به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد، قراردادهای هوشمند مستقر در اتریوم را به Tron منتقل کنند.

TRC10 در مقابل TRC20:

گذشته از ایجاد توکن آسان (TRC10) و قابلیت‌های قرارداد هوشمند بومی (TRC20) ، تفاوت‌های قابل توجه دیگری بین دو نوع رمز وجود دارد:

  • TRC10 از طریق API (رابط برنامه نویسی برنامه) قابل دسترسی است.
  • TRC10 ، 1000 برابر هزینه تراکنشی کمتر از TRC20 دارد اما هزینه‌های پهنای باند را برای انتقال و سپرده‌های API بعنوان هزینه اضافه‌تر دارد.
  • TRC10 انتقال و سپرده‌گذاری برای هزینه پهنای باند و انرژی قراردادهای هوشمند را انجام می‌دهد.

نکته: پهنای باند به کاربران اجازه می‌دهد معاملات Tron را انجام دهند و انرژی به کاربران اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند Tron را پردازش کنند.