CFA مخفف Chartered Financial Analyst Program است که یک گواهینامه حرفه‌ای در سطح بین‌المللی می‌باشد و توسط مؤسسه CFA مستقر در آمریکا (که قبلاً انجمن مدیریت و سرمایه گذاری یا AIMR بوده است) به متخصصان سرمایه‌گذاری و مالی ارائه می‌شود. این آزمون طیف گسترده‌ای از موضوعات مربوط به مدیریت سرمایه‌گذاری، تجزیه و تحلیل مالی، تجزیه و تحلیل کمی، سهام، درآمد ثابت و مشتقات آن را در بر می گیرد و دانش کلی در زمینه‌های دیگر امور مالی را نیز می‌سنجد.
امتحان CFA در واقع یک امتحان سه گانه در سطوح I ، II و III است .


سطح I


امتحانی است که شامل دانش پایه و سؤالات درک مطلب با محوریت ابزارهای سرمایه‌گذاری است


سطح II


به تجزیه و تحلیل پیچیده تر و تمرکز بر ارزش گذاری دارایی ها نیاز دارد.


سطح III


کلیه مفاهیم و روش‌های تحلیلی را در تعدادی از برنامه‌های کاربردی برای مدیریت مؤثر ثروت و برنامه‌ریزی ترکیب می کند.

این آزمون بصورت سالانه در ماه ژوئن در مراکز آزمون سراسر جهان برگزار می‌شود. امتحانات با هر سطح دشوارتر می‌شوند. که یک برنامه مطالعاتی مستحکم و یک بسته آماده‌سازی برای امتحان می‌تواند مؤثر باشد.

مباحث امتحان CFA

مباحث آزمون سی اف ای عبارت است از: مفاهیم حاصل از یادگیری و مفاهیم اصلی در امتحانات که توسط موسسه CFA تهیه شده است. موارد امتحانی در هر چرخه آزمون به روز می شود و وزن امتحان‌ها بر حسب سطح متفاوت است و سال به سال کمی تغییر می‌کند. موضوعات آزمون به شرح ذیل می‌باشد:

 • استانداردهای اخلاقی و حرفه‌ای
 • روشهای کمی
 • اقتصاد
 • گزارشگری و تحلیل مالی
 • امور مالی شرکت
 • مدیریت نمونه کارها
 • سرمایه گذاری سهام
 • درآمد ثابت
 • سرمایه گذاری‌های جایگزین
 • نرخ قبولی و نتایج آزمون CFA

  نتیجه آزمون "قبول" یا "مردود" و خلاصه‌ای از عملکرد فرد در هر زمینه ارائه می‌شود. نتایج سطح I و II طی 60 روز از تاریخ امتحان و سطح III طی 90 روز منتشر می‌گردد.
  امتحانات CFA دشوار هستند و نرخ قبولی در ژوئن سال 2018 به شرح زیر برآورد شد:

  سطح اول: 43٪

  سطح دوم: 45٪

  سطح سوم: 56٪

  یک داوطلب برای قبولی در آزمون باید حداقل نمره قبولی (MPS) را کسب کند. داوطلبان به جای نتیجه نهایی، دامنه نمره برای هر موضوع (50٪> ، 51-70٪ ، 70٪<) را خواهند دید. آزمون داوطلبان سطح سوم در دو حوزه برگزار می‌شوند، بخش مقاله و دیگری بخش موارد امتحانی.

  هزینه آزمون CFA


  هنگام ثبت‌نام در آزمون سطح یکCFA ، برای هزینه یک بار ثبت‌نام 450 دلاری پرداخت می‌کنید.
  از آنجا که آزمون CFA دارای سه سطح است، برای هر سطح هزینه ثبت‌نام جداگانه دریافت می‌شود. از آوریل 2019، هزینه‌های هر سطح از آزمون‌های موسسه CFA عبارتند از: هزینه ثبت‌نام اولیه: 650 دلار
  هزینه ثبت‌نام استاندارد: 950 دلار
  هزینه ثبت‌نام دیرهنگام: 1380 دلار
  با توجه به زمان ثبت‌نام، کل هزینه آزمون برای سه سطح از 1950 دلار تا 4140 دلار می‌باشد، که اگر هزینه 450 دلاری مذکور را به آن اضافه کنید از 2،440 دلار تا 4،590 دلار آمریکا متغیر است.

  یورو آنلاین در کنار شماست تا هزینه ثبت‌ نام آزمون CFA در خارج از کشور را به راحتی پرداخت نمایید

  پرداخت هزینه آزمون