بیت کوین کش یک رمز ارز است که در آگوست سال 2017 از یک هارد فورک بیت کوین ایجاد شده است. Bitcoin Cash اندازه بلوک ها را افزایش می‌دهد و امکان پردازش معاملات بیشتر را فراهم می‌کند. بیت کوین کش در نوامبر 2018 تحت فورک دیگری قرار گرفت و به Bitcoin Cash ABC وBitcoin Cash SV (Satoshi Vision) تقسیم شد که اکنون Bitcoin Cash ABC به عنوان بیت کوین کش شناخته می‌شود. همان‌طور که اشاره شد، بیت‌ کوین‌ کش هارد فورکی از بیت‌ کوین است که برای کاهش مشکلات بیت‌ کوین ساخته شد. یکی از این مشکلات، سختی استخراج برای ماینرها بود که صرفه اقتصادی آن را از بین برده بود و از طرفی هر تراکنش بیت‌ کوین برای انجام شدن، مدت زمان زیادی لازم داشت. در نتیجه بیت‌ کوین‌ کش برای حل این مشکلات توسط تیم توسعه دهنده بیت کوین ساخته شد. لازم به ذکر است که بیت کوین کش آلت کوین محسوب نمی‌شود زیرا کدها و برنامه‌های پایه مشترکی با بیت کوین دارد و فقط ویژگی‌های جدیدی در آن افزوده شده است اما قیمت و معاملات آن جدا از بیت کوین می‌باشد.


تفاوت‌های اصلی میان بیت کوین و بیت کوین کشعلی رغم شباهت‌های بسیاری که این دو رمز ارز با هم دارند، برخی تفاوت‌ها آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. با افزایش جریان اصلی بیت کوین و بالا رفتن قیمت آن، بیت کوین به جای ارز تبدیل به یک وسیله سرمایه‌گذاری شد. و در پی آن با افزایش تعداد معاملات بلاکچین با مشکلات مقیاس پذیری مواجه گردید و به طبع آن، زمان تأیید و هزینه انجام معاملات در بلاکچین افزایش یافت. این مشکل به دلیل محدودیت اندازه بلوک 1MB برای بیت کوین بود که باعث می‌شد معاملات در صف قرار گیرند و منتظر تأیید باشند. در نتیجه با بروز این مشکل، تیم توسعه‌دهنده Bitcoin Cash پیشنهاد کرد با افزایش اندازه بلوک‌ها بین 8 مگابایت و 32 مگابایت وضعیت اصلاح شود و از این طریق پردازش معاملات بیشتر در هر بلوک امکان‌پذیر گردد. میانگین تعداد معاملات در هر بلوک بیت کوین بین 1000 تا 1500 است. تعداد معاملات بانکی Bitcoin Cash در سپتامبر 2018 به 25000 در هر بلوک رسیده است. تفاوت دیگر بیت کوین با بیت کوین کش این است که بیت کوین از SegWit پیروی نمی‌کند. SegWit روندی است که در آن با حذف امضای دیجیتال از بلوک، محدودیت اندازه بلوک در یک بلاکچین افزایش می‌یابد. وقتی SegWit فعال شود، جزییات اطلاعات فرستنده و گیرنده به درون بلوک اصلی می‌روند، و امضای دیجیتال هم به درون یک بلوک جدید که بلوک توسعه داده شده (Extended Block) نام دارد وارد خواهد شد. هنگامی که قسمت‌های معینی از معامله حذف می‌شود، این فضا یا ظرفیت را برای اضافه کردن معاملات بیشتر به زنجیره آزاد می‌کند. از دیگر تفاوت‌های این دو می‌توان مقاومت بیشتر بیت کوین کش در برابر حمله‌های بازپخش و تکرار (replay attack) ، کارمزد کمتر آن نسبت به بیت کوین و همچنین به کارگیری راهکارهای بهتر برای کاهش سختی شبکه اشاره کرد.

از بازار بیت کوین کش (BCH) و حجم معاملات آن چه می‌دانید؟


تا نوامبر 2017 ارزش بیت کوین کش که تا 900 دلار نیز رسیده بود، به حدود 300 دلار کاهش یافت. در 20 دسامبر سال 2017 به سطح 4،355 دلار رسید و سپس در 23 آگوست 2018 با 88٪ کاهش به 519.12 دلار رسید. این در حالی است که بیت کوین کش از ژانویه 2019 طی شش ماه حدود 200 درصد رشد داشته است. بازار بیت کوین کش امسال بیش از 213 درصد سود داشته و به نظر نمی‌رسد به این زودی از این وضعیت صعودی خارج شود. با قیمت هر سکه 470 دلار، بیت کوین کش (BCH) دارای ارزش کلی بازار در حدود 8.4 میلیارد دلار و 2 میلیارد دلار در حجم تجارت جهانی است.

برای خرید و فروش رمزارزها با کمترین کارمزد همراه ما باشید.

خرید و فروش بیت کوین کش