اتر یکی از انواع رمز ارزها و همانند بیت‌کوین است. در حال حاضر اتر دومین رمز ارز بزرگ بازار محسوب می‌شود و از نظر بسیاری از معامله‌گران "نقره دیجیتال" بعد از بیت‌کوین "طلای دیجیتال" لقب گرفته است. این رمز ارز توسط محققی به نام Vitalik Buterin پیشنهاد و ساخته شده است. پلتفرم (بستر) اتر، اتریوم نامیده می‌شود که البته گاهی این دو واژه به جای یکدیگر به کار برده می‌شوند. اتریوم (Ethereum) یک پلتفرم متن باز است که از فناوری Blockchain برای ایجاد و اجرای برنامه‌های دیجیتالی غیرمتمرکز یا "DApp" استفاده می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد که با توافق قبلی معاملات مستقیم و بدون واسطه با یکدیگر انجام دهند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند برای انتقال پول از بانک‌ها فاصله بگیرند یا بدون استفاده از یک وکیل برای انعقاد قرارداد فروش با یکدیگر معامله کنند.

معاملات روی بستر اتریوم دائمی و غیر قابل تغییر بوده و در یک دفتر کل در شبکه عمومی بلاکچین ثبت می‌گردد. ETH یکی از انواع دارایی‌های رمز پایه است که در شبکه اتریوم رد و بدل می‌شود. این رمز ارز با استفاده از پروتکل ERC20 طراحی شده است و مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده در کیف پول آنلاین یا آفلاین ذخیره می شود.

اتریوم در شبکه جهانی رایانه‌ای که با هم به عنوان یک ابر رایانه کار می‌کنند، عمل می‌کند. این شبکه مستقل از هرگونه مداخله و سانسور اشخاص ثالث و با امنیت بسیار زیاد است که قراردادهای هوشمند را ایجاد و اجرا می‌کند. در واقع چون Blockchain به دلیل امنیت بالا در برابر هرگونه تغییر و دستکاری مقاومت دارد، قراردادهای هوشمند دقیقاً به همان صورتی که برنامه‌ریزی شده‌اند اجرا می‌شود.

این فرآیند خطر تقلب را به شدت کاهش می دهد و مانند یک ماشین اتوماتیک فروش، بدون دخالت شخص ثالث اجرا می‌شود. سپس در صورت تأیید پرداخت، کالا یا خدمت در دسترس خریدار قرار می گیرد.

تفاوت بین اتریوم و اینترنت در این است که تمام داده‌های مربوط به معامله اتر در دفتر کل شبکه عمومی بلاکچین ذخیره می شود، نه در برخی سرورها یا دیتا سنترها مانند Cloud Google یا سرورهای فیس‌بوک. بنابراین امنیت اطلاعات فرد به خطر نمی‌افتد و هر کاربر کنترل داده‌های خود را در دست دارد.


اتر چیست؟از آنجاییکه محاسبات رایانه‌هایی که کدها را برای نیرو بخشیدن به DApps انجام می‌دهند پرهزینه است و انرژی زیادی مصرف می‌کنند، بنابراین Ethereum رمز ارز مختص به خود را با نام اتر ایجاد کرد تا انگیزه برنامه‌نویسان را برای اجرای پروتکل اتریوم روی کامپیوترهایشان افزایش دهد. این برنامه‌نویسان برای کمک به منابع و نوشتن برنامه‌های با کیفیت، اتر مجازی به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. همانطور که ماینرهای بیت‌کوین با انجام محاسبات بلوک‌ها، آن‌ها را به شبکه عمومی بلاکچین اضافه کرده و بلاکچین بیت‌کوین را حفظ می‌کنند، توسعه‌دهندگان اتریوم نیز برای ساخت و اجرای یک قرارداد هوشمند بر روی پلتفرم اتریوم از اتر استفاده می کنند. ماینرها به ازای هر بلوک جدید که به دفتر کل اضافه می‌شود، 3 اتر پاداش تعلق می‌گیرد. اتر در عرضه اولیه سکه‌ی مختص به خود در ژوئیه 2014 (ICO) آغاز به کار کرد و حدود 40 سنت قیمت‌گذاری شد و به نقل از CoinDesk، این کریپتوکارنسی در اوج خود در 10 ژانویه به رکورد بالای 1417.38 دلار رسید. قیمت اتریوم اخیراً به 114 دلار کاهش یافت و این در حالی است نسبت به سال گذشته 73 درصد از قیمت خود را کاهش داده است.

برای خرید و فروش رمزارزها با کمترین کارمزد همراه ما باشید

خرید و فروش اتریوم